Agățat (Felfüggesztett) védkunyhó és egy félresikerült túra a Páring hegységben

posted in: Páring-hegység | 5

03.07.2021

2021-ben a Nagy Páring hegységet szemeltem ki magamnak. A városokban júliusban már nyár van, de a hegyen még télies az időjárás 2000 m környékén. Június és július elején épp ebben a magasságban virágzik a havasszépe, amit megszerettünk volna nézni. Így az első elfogadható időjárásnak ígérkező hétvégén, pár barátunkkal elindultunk a Páring hegységbe. A tervünk az volt, hogy péntek este megalszunk a Száraz Gödör Turistaházban (1200m), majd szombaton feltúrázunk a csomagjainkkal az Agățat védkunyhóig, ahol meg is alszunk, majd innen vasárnap megmásszuk a Nagy Páring csúcsot (2519m), és leereszkedünk a kocsikhoz.

Száraz Gödör Turistaház/Cabana Groapa Seacă (1200m) – Felfüggesztett védkunyhó /Refugiul Agățat (1750m) + túra
Felfüggesztett védkunyhó túra
Menetidő: 3-4 óra pihenőkkel  a kunyhóig

Távolság: 14 km oda-vissza a védkunyhó

Szintkülönbség: 550 m a védkunyhóig 

Minősítés: közepes nehézségű

Menetidő: 4 óra

Távolság: 6km túra

Szintkülönbség: 400 m

Minősítés:  közepes nehézségű

  • Száraz Gödör Turistaház – Cabana Groapa Seacă – péntek esti szállásunk

1200 m helyezkedik el, a Páring hegység északi szélén, a főút mellett. Jól felszerelt, tiszta kabanna, rendes gazdával. Egy része felújítás alatt (2021). A szállást érdemes előre lefoglalni. Az interneten számos weboldalon megtalálható az épp aktuális telefonszám és árak.

Szombat reggel elindultunk az Agățat védkunyhóhoz, a piros pont jelzésen. A főútról letérve 4 km-en keresztül széles erdész úton vezetett az utunk. Az erdész út végénél tartottunk egy pihenőt erőt gyűjtve az előttünk álló emelkedőhöz.


Tovább folytatva az utat, többször átkeltünk a bővizű Kis-Zsil patakon, az ösvény meredeken kanyargózott felfelé. Ahogy feljebb és feljebb jutottunk úgy lett a köd sűrűbb és sűrűbb, majd az eső is megeredt, a hőmérséklet pedig nem érte el a 10 fokot, így átázva és átfagyva érkeztünk meg a védkunyhóhoz, ami tényleg védelmet nyújtott számunkra.

  • Refugiul Agățat, azaz Felfüggesztett védkunyhó – a hegység legérdekesebb kunyhója

1750 méteren helyezkedik el, a Páring hegységben. A Száraz Gödör Turistaháztól a piros pont jelzést követve érjük el a legkönnyebben, az út kb 6 km. A Felfüggesztett becenevet onnan kapta, hogy az erdő szélén egy vándorszikla tetejére épült, 5 méter magasan. 1985-1986 években építették, 2016-ban pedig felújították. Felszereltsége elég teljes, található benne kályha, emeletes ágy, takarók, asztal, szerszámok és egybek. Az egy szobába és egy kisebb előtérbe 10 személy kényelmesen elfér, de szükség esetén (nagy vihar/életveszély) akár a duplája is. A hivatalos adatok szerint a védkunyhót a San Montan egyesület tartja karban, hogy a turistáknak menedéket nyújtson. Egyetlen kérésük, hogy mindenki tisztán hagyja maga után.

HASZNOS INFÓ: a védkunyhó mellett található iható vizű forrás.

Megérkezésünkkor a védkunyhó nem volt üres. Egy pásztor melegedett bent, így melegbe érkeztünk. Miután száraz ruhát vettünk és megittunk egy kupica szívmelegítőt, máris jobb hangulatunk támadt. Megebédeltünk és az idő is jobbnak tűnt (már nem esett), így arra gondoltunk, hogy kihasználjuk a délutánt és széjjel nézünk kicsit.

  • A félresikerült túra

Elindultunk a piros pont jelzésen felfelé a patak medrét követve és kétszer átkelve rajta. A felhő a völgyet nem lepte be, de a gerincet és a Nagy Páring csúcsot igen, melyek rejtve maradtak. A havasszépét viszont helyenként láthattuk nyillani. Ez felvillanyozott bennünket és arra gondoltunk, hogy átmászunk a mellettünk lévő völgybe, abban bízva, hogy ott a tavak mellett több havasszépét találunk. Még az is az érvek mellett szólt, hogy senkinek se volt közülünk térereje, és nem tudtuk, hogy milyen időre számíthatunk holnap, mikorra a csúcstámadást terveztük. 

Tudtam, hogy a hegyoldalon van egy jelöletlen, de pásztorok által járt út, amit, meg is leltünk a gpst használva, még kőrakásokat is találtunk, mellyel a pásztorok jelzik az utat, hogy tájékozódni tudjanak a kőtengeren. A feljebbjutás nagyon nehéznek bizonyult. Az ösvény meredeken emelkedett és törpefenyőkkel volt tele, melyek ebben az időjárásban vizesek voltak, így ahogy elmentünk mellettük mi is azok lettünk. De feljutottunk a gerincre. Itt nem a másik völgy virággal teli látványa tárult elénk, hanem az arcunkba csapott a fehér köd és a hideg szél, melytől eddig védve voltunk és amely ránk akarta fagyasztani a vizes ruháinkat.

Szóba se került, hogy tovább menjünk. De addig maradnunk kellett amíg az egy vonal térerővel sikerül betölteni az előrejelzést. Kb 10 perbe tellett, de sikerült. A hétvégére jósolt jó időt most már túrázsra nem alkalmas időjárás váltotta fel. Így kénytelenek voltunk elhalasztani a csúcstámadást.

Átfagyva, átázva aznap már másodjára értünk a védkunyhóhoz, ahol újabb rossz hír fogadott bennünket. Még mi odavoltunk a felfedező túrán, 15 túrázó érkezett akik szintén a védkunyhóban terveztek megszállni. Így már többen lettünk, mint ahányan a kényelmesen elfértünk volna.

HASZNOS INFÓ: Mint kiderült egy nagyobb Bukaresti csapat lebeszélte Tomi Nyulassal Petrila-ból, hogy itt szállnak meg. Mi nem ismerjük az említett Tomi Nyulast, de annyit megtudtunk, hogy ő a fő rendbentartója a védkunyhónak. Ha előre tervezel és itt szeretnél aludni, személy szerint azt ajánlom, hogy érdeklődj előtte a San Montan szervezetnél.

A kialakult helyzet miatt tervet módosítottunk, már késő délután volt, de bevállaltuk, hogy leereszkedünk a hegyről, akár fejlámpát is használva és szerencsét próbálunk, hátha kapunk szállást a Száraz Gödör Turistaházban, hisz erre az estére nem foglaltunk.

Száraz Gödör Turistaház tele volt. De a ház karbantartójával jó barátságban lévén előző estéről, a renoválás alatt lévő szobákban elszállásolt minket. Nagyon meg voltunk elégedve. A nap végére meleg ágyban találtuk magunkat.

Te is láthatod, hogy milyen “remekül” alakult a napunk. De a kedvünk nem vette el. Egymást biztatva, a humorérzéket elővéve, még ezekben a helyzetekben is jól éreztük magunkat, remélem a többiek is egyetértenek ezzel a mondattal.

Ha hiszed ha nem, másnap még felmentünk kocsikkal a Transalpinára és onnan terveztünk túrázni, amiről a következő posztomban olvashatsz.

Wikilock:

Strava – Az Agățat (Felfüggesztett) védkunyhóig:

Strava – a túra és lemenetel:

 

5 Responses

    • Kitti

      Scopul a fost varful Parangul Mare, acolo no am ajuns, de aceea, am dat titlul “nereusita”, dar intradevar, era o drumetie foarte frumoasa si ne-am ramas cu amintiri frumoase.

  1. Vio Morar

    Bravo pentru drum, creasta din dreapta-la urcare, e accesibila pe o potecha veche si trece la lacul Verde. Si mai este acolo o cascada. 18m? La ea se ajunge coborind de la lacul Verde pe linga stina-drum nemarcat. Vipere extrem de multe- folositi jambiere de iarna peste picior si pantalon.
    Am pornit alegerea locului la un 1 Mai-zapada era 1.2 m, a fost firesc sa il facem pe stinca. Primii vizitatori erau din Constanta, podeaua nici nu era gata.
    Nu a fost facut sa fie rezervat,nici macar de Bucuresteni. Cind am mai ajuns acolo si nu mai era loc, am dormit afara cu prietenii. Si nu e singurul refugiu facut unde am dormit afara cind nu am mai avut loc. Nu cred ca exista conditii proaste sau vreme proasta ci doar turisti nepregatiti. Vio

    • Kitti

      Mersi pentru feedback. Sunt de acord cu tine, data viitoare incerc sa exploram mai bine zona si pe poteci nemarcate.

  2. Ionut

    Refugiul este al tuturor! Nu trebuie rezervatl Primul venit primul servit. Este un refugiu care a fost ecologizat și renovat de mai multe Asociație. Una dintre ele îmi amintește ca este A.T.S. Hai-Hui care a contribuit la renovare acestui refugiu. O sera frumoasa!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .